Zacznę od rzeczy moim zdaniem najważniejszej. PRZEDE WSZYSTKIM UCZ SIĘ TYLKO I WYŁĄCZNIE DLA SIEBIE! Nie dla rodziców, czy dziadków, bo dadzą Ci 20zł za “5-tkę” z niemieckiego. Nie dla nauczyciela, żeby Cię pochwalił. I również nie dla ocen.
Dzięki temu wzrasta Twoja koncentracja, a przez to również szybkość zapamiętywania oraz zapał do dalszej nauki. Ucząc się czegokolwiek, (nie tylko niemieckiego) zadawaj dużo pytań (osobom kompetentnym oraz… SOBIE), dociekaj, analizuj,twórz własne szablony i schematy.
Ja w ten właśnie sposób opanowałem całą gramatykę niemiecką w 21 dni! Dociekałem, analizowałem błędy, szukałem w części teoretycznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego dany przykład zrobiłem nieprawidłowo.
Tworzyłem własne szablony, schematy, tabelki i wyjątki od poszczególnych reguł. I tak, jak już wspomniałem w jednym z wpisów na tym blogu, wszystkiego uczyłem się mechanicznie, czyli “kułem” słowo w słowo “na pałę”, zamiast ubierać teorię we własne słowa.
Wracając do tematu – musisz wiedzieć, po co się uczysz. Jest Ci to potrzebne tylko na chwilę, a potem rzucisz to w kąt? Czy może uczysz się czegoś, bo będzie Ci ta wiedza potrzebna na studiach?
A może uczysz się, bo chcesz w przyszłości podjąć pracę w jednym z krajów niemieckojęzycznych (jeśli uczysz się niemieckiego)?
A może zdobywasz wiedzę, bo po prostu lubisz to robić? Ja na przykład uczę się języków, bo to uwielbiam, tak po prostu.
Bardzo mnie cieszy fakt, że rozumiem, co mówią do mnie Niemcy, Austryjacy, Anglicy, Włosi, czy Hiszpanie. Zwłaszcza Niemcy i Austryjacy. Z pozostałymi językami dopiero rozpoczynam przygodę.
Kolejny czynnik motywacyjny – ucz się tylko tego, co przyda Ci się kiedyś w przyszłości w życiu codziennym, np. NIE ucz się wszystkich czasów (jest ich KILKANAŚCIE) w języku angielskim, bo z większości z nich i tak nie będziesz z nich nigdy korzystać.
Opracuj własny system nauki. Jeśli jesteś wzrokowcem, dobierz sobie odpowiednie dla Ciebie zadania lub twórz je sam(a). Jeśli jesteś słuchowcem, opieraj swoją edukację głównie na słuchaniu itd. Jeśli jesteś rannym ptaszkiem, ucz się o świcie. Jeśli jesteś “sową”, ucz się wieczorami / nocami. Ale zadbaj potem o dobry sen. 😉
Ucz się regularnie. Ucząc się w ten sposób codziennie zdobywasz nową wiedzę, która pozwoli Ci opanować kolejny materiał jeszcze szybciej, a to będzie każdego dnia popychać Cię dalej, da Ci pozytywnego “kopa” do dalszej pracy, którą jak zauważysz, wykonasz z większym entuzjazmem.
Mógłbym tak pisać i pisać. Ale skupmy się jednynie na najważniejszych (moim zdaniem) czynnikach decydujących o sukcesie podczas procesu nauki.
Rezerwacja rozmowy
z Tomkiem
Zapisz się na rozmowę BEZ zobowiązań w sprawie PŁATNEGO Kursu (od poziomu podstawowego) przez Skype! 🙂
Dziękuję za Twój zapis na rozmowę wstępną!
Sprawdź maila!
Właśnie wysłałem Ci ważną wiadomość.